Poznajemy Białystok - wycieczka klas VII i VIII

W dniach 27.09.2021r., 29.09.2021r. oraz 01.10.2021r., uczniowie z klas VII i VIII naszej szkoły odkrywali na nowo Białystok. Wychowawcy zorganizowali wyjścia pod hasłem „Białystok – miasto wielu kultur”. I rzeczywiście przekonaliśmy się, że nasze miasto jest wyjątkowe. Tu od dawna przenikają się różne kultury. To w naszym mieście przyszedł na świat twórca esperanto (języka porozumienia)- Ludwik Zamenhof. To tu obok kościołów budowane były cerkwie i synagogi. Wycieczka po naszym mieście stała się okazją do odrywania miejsc, o których być może zapomnieliśmy, lub nie wiedzieliśmy. I tak uczniowie odkryli m.in. miejsce,w którym stał dom rodzinny Ludwika Zamenhofa (dziś kamienica z pięknym muralem), ulicę, którą spacerował młody Ludwik i popiersie twórcy esperanto oraz pomnik młodego Ludwika, przy którym uczniowie chętnie się fotografowali. Podczas spaceru zobaczyliśmy również: główną cerkiew Białegostoku - sobór św. Mikołaja, miejsce, gdzie stała Wielka Synagoga. Odwiedziliśmy miejsce po dawny cmentarz żydowskim oraz miejsce pamięci po dawnym cmentarzu ewangelicko-augsburskim. Przekonaliśmy się, że rzeczywiście nasze miasto może nosić miano miasta wielokulturowego.
Smacznym dodatkiem do naszej wycieczki były przepyszne precle z ul. Lipowej.