Dzień Praw Człowieka 2023

,,Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby."

Co roku 10 grudnia obchodzimy Dzień Praw Człowieka. Jest to dzień, w którym Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło w 1948 roku Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Zawarte są w niej prawa, które przysługują każdemu jako istocie ludzkiej - niezależnie od rasy, koloru skóry, religii, płci, języka, poglądów politycznych lub innych, pochodzenia narodowego lub społecznego, majątku, urodzenia czy innego statusu. Dokument ten dostępny w ponad 500 językach.
Święto praw człowieka jest świetną okazją do zastanowienia się nad tematem stanu przestrzegania tych praw w roku 2023. Pani Agnieszka Kubiak, pani Ewa Sawczuk i pani Marta Kikolska-Kisiel zainspirowały uczniów klas IV-VIII SP 15 do zastanowienia się i dyskusji nastolatków nad tym tematem. Na podstawie swoich refleksji uczniowie stworzyli piękne plakaty, które możecie obejrzeć poniżej.

Uczniowie naszej szkoły brali również udział w Międzyszkolnym Konkursie "Prawa Dziecka", organizowanym przez SP nr 6 w Białymstoku. Na konkurs wysłaliśmy 4 prace. Plakaty wykonane przez Oliwię i Bartka z klasy VIIb zostały wyróżnione. Uczniowie podczas uroczystego podsumowania konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.